Zakladamy wlasna dzialalnosc

Większość osób marzy, by zamiast pracować u kogoś, posiadać własną firmę. Niewielu jednak decyduje się na otworzenie własnej działalności – czy to z braku funduszy, pomysłu a nawet strachu przed porażką. Czy bycie przedsiębiorcą to naprawdę taki ciężki kawałek chleba?

Od pomysłu do realizacji
W pierwszej kolejności powinniśmy podjąć decyzję, w jakiej branży chcemy działać. Dobrze gdy już kiedyś mieliśmy z nią styczność na przykład poprzez pracę. Najlepiej, jeśli przejmujemy rodzinny biznes i dobre rady oraz doświadczenie dostajemy niejako w gratisie. Warto śledzić potrzeby rynku, przeprowadzać ankiety i sondaże wśród przyszłych klientów.
Kolejnym krokiem jest znalezienie funduszy na otworzenie działalności. Najmniej ryzykujemy inwestując prywatną gotówkę, jednak gdy nie dysponujemy odpowiednio dużą kwotą możemy wziąć kredyt. Wiele osób korzysta także z unijnych dofinansowań na założenie własnej firmy. Pula dotacji wynosi zazwyczaj od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, a warunki na jakich jest przyznawana zależą od aktualnego programu.

Formalności
Gry mamy już gotowy biznesplan oraz zabezpieczone środki finansowe możemy rejestrować firmę. W tym celu udajemy się do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy i wypełniamy wniosek. Informacje, jakie na pewno będziemy musieli podać to nasze dane osobowe (adres, PESEL, numer dowodu osobistego), dane firmy (nazwa, adres siedziby i/lub korespondencyjny) oraz przedmiot działalności naszego biznesu. Załatwienie tych formalności nie powinno zając nam więcej niż kilka godzin.

Kupujemy wyposażenie
Już na etapie planowania działalności powinniśmy mieć ustalone, jakiego sprzętu będziemy potrzebować. Podstawą jest kasa fiskalna, którą posiadać powinien każdy przedsiębiorca. Jej koszty to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Tanie kasy fiskalne posiadają zazwyczaj mniejszą pamięć oraz ograniczone funkcje. Jednak w większości początkujących biznesów minusy te mogą być plusami – nikt na początku nie potrzebuje kasy fiskalnej z najwyższej półki, w dodatku czytanie wielostronicowej instrukcji obsługi do skomplikowanego urządzenia to ostatnie na co ma ochotę młody biznesmen.

Podstawą każdego przedsięwzięcia jest dobry plan oraz wytrwałe dążenie do celu. Po przebrnięciu początkowych problemów na pewno przyjdą kolejne, jednak dobrze przygotowany przedsiębiorca poradzi sobie z nimi bez problemu.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl