Wybuchy metanu w polskich kopalniach

Górnictwo w bliskim regionie jest najwartościowsze na wszelkim świecie, a także mimo metanowych pokładów węgla najbezpieczniejszym. Bezpieczeństwo dokonano przez użycie różnorodnych technice oraz bezpieczeństw, dzięki którym minimalizujemy możliwość zapalenia się czy wybuchu metanu.

http://www.polkas.pl/Pl/oferta/elektryczne-szatkownice-do-warzyw/1/Części zamienne do szatkownic, akcesoria - Polkas - Kasy fiskalne, wagi Kraków

Chcąc uniknąć wybuchu metanu, minimalizujemy występowanie czynników go kierujących, których dawanie możemy ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Na części kopalni czy do granicy czy do przodka pragnie być zawarty prąd zasilający kombajny i przenośniki transportujące urobek. To dzisiaj na efekt wytworzenia się iskrzenia uszkodzonych kabli, czy wytworzenie się łuku elektrycznego, przychodzi do zapalenia i wybuchu metanu. Stąd jeszcze we wszystkich urządzeniach elektrycznych podawana jest wyjątkowa ochrona przeciwwybuchowa (explosion protection). Dzięki takiej ochronie branej w ostatnich ludzi narzędziach oraz maszynach minimalizujemy przedostanie się potencjału elektrycznego do miejsca metanowego dzięki czemu w razie awarii nie przybędzie do tragedii. Górnicy elektrycy idący na działki kopalni są specjalnie szkoleni z obszaru ochrony przeciwwybuchowej i ognioszczelności tak, aby potrafili oni bezpiecznie dla siebie również wyjątkowych pracowników dołowych tworzyć inną pracę. Każdy elektryk dołowy raz na pięć lat musi liczyć wkład w takim szkoleniu zakończonym egzaminem, dzięki czemu jego myśl zostanie odświeżona oraz nauczy się z obecnymi przepisami oraz stylami osiągnięci ognioszczelności i przeciwwybuchowości. Ochrona przeciwwybuchowa i ognioszczelność jest to ważnym czynnikiem stawianym na dowolnej kopalni, dzięki czemu minimalizowane stanowi zagrożenie wybuchem metanu.