Wsparcie psychologiczne poszkodowanego

W Okresach Zjednoczonych bardzo popularne jest, żeby być swego terapeutę. W bliskim kraju jeszcze parę lat temu role szukające do psychologa lub psychoterapeuty nie tylko się tym nie chwaliły, ale wręcz ukrywały ten fakt plus ostatnie czasem nawet przed najbliższymi. Na szczęście wiele się w tej myśli zmieniło i właśnie właściwie nie jest powodów, aby unikać wspominania o tym, że się jest jakiekolwiek problemy psychiczne bądź te problemy z drugiego typu nałogami.

Ludzi zależnych jest właściwie nadzwyczaj dużo także nie chodzi wyłącznie o tak tradycyjne uzależnia, jak alkoholizm czy narkomania. Coraz częściej zdarzają się osoby zależne od hazardu, seksu, i nawet gier komputerowych. Co jest złe, w tym ostatnim przypadku problem dotyczy głównie bardzo zdrowych ludzi, często jeszcze dzieci.

Osoby będące w szponach nałogu lubią sobie wmawiać, że wszystko biorą pod opieką i łatwo w wszystkiej chwili mogą zapomnieć pić, palić, czy grać. Oczywiście, istnieje to tylko oszukiwanie samego siebie a dokładnie to powinno obecnie być asumptem do dania się o usługa do specjalisty. Niekiedy potrzeba bardziej silnych sytuacji, by dana osoba przekonała się, iż to teraz naprawdę ostatni dzwonek i bez wsparcia terapeutycznego niewiele się osiągnie.

Licencjonowanych terapeutów jest niewątpliwie wiele. Ważne, aby znaleźć takiego, który faktycznie będzie posiadał poprowadzić tak ważną drogą pochodzenia z nałogu. Obecnie ludzie najczęściej używają Internet do szukania wpisując odpowiednie frazy, np. terapia Kraków lub polecany terapeuta.

Ważne jednak, aby uświadomić sobie pewną istotną kwestię. Mianowicie, terapia jest jedynie wstępem do dużej i niejednokrotnie bardzo skomplikowanej pracy nad sobą. W tematy z reguły zaczyna się powoli, więc i ruszanie z nich wymaga czasu. Trudno oczekiwać, że dwie lub trzy wizyty wystarczą, aby w nienaruszeni stanąć twarzą w maska z tym, co zaprowadziło do gabinetu terapeuty. Na pewno żadna recepta na projekty nie pomoże, i wręcz przeciwnie.

Trzeba też mieć, że żaden terapeuta lub psycholog nie jest cudotwórcą, ani czarodziejem, który magicznym zaklęciem wyczaruje rozwiązanie problemów. Tak właściwie dużo chce z osoby, która zajmuje się pomoc. Z tego, albo jest na tyle zdeterminowana, aby podjąć walkę ze znajomymi problemami lub nałogami.