Uklad optyczny optimetru

Mikroskopy laboratoryjne (zwane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do czynienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez układ optyczny. Mikroskopy pokazują się głównie z wyboru soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie przetwarzane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w moc rzeczach nauki do badań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy stosowane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych zaś w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i myśleniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Jednakże w przestrzeni chemii i fizyki mikroskopy kierowane są nawet w krystalografii czy metalografii. Geolodzy stosują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w stosunku optycznym (niekiedy nazywa się je wtedy mikroskopami świetlnymi), są też używane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas działań z wiedz ścisłych. Badany obiekt uważany jest samodzielnie przez okular albo na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest określona przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest połączona z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, chociaż we ostatnich mikroskopach optycznych można uzyskać powiększenia ponad tysiąckrotne.