Stosunki miedzynarodowe na bliskim wschodzie

Kontakty międzynarodowe są bardzo znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po paru miesiącach, gdy toż chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na przeciwległy kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych drogi współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się szybsze i dostępniejsze, oraz co za tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można przyjąć się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja a różne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a można wylądować w Azji, w Afryce czyli na dalekiej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgody Europejskiej i wszystek jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która potrzebuje pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie prawdziwe są w współczesnym wypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To zbawienne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.