Jak chronic dom przed piorunami

W dzisiejszych czasach coraz częściej doświadczamy niewątpliwie nieprzyjemnego zjawiska, jakim jest burza. Na szczęście jakiś czas temu jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych doprowadził do odkrycia praw rządzących przepływem prądu elektrycznego. Dzięki niemu wykorzystujemy dzisiaj powszechnie uziemienie. To właśnie niemu będzie poświęcony dzisiejszy artykuł.


Uziemieniem nazywamy prosty przewód, który wykonuje się najczęściej z materiału będącego bardzo dobrym przewodnikiem. Łączy on ciało naelektryzowane z ziemią. Dzięki temu naelektryzowany obiekt oddaje nadmiar ładunków, dzięki czemu jest zobojętniany elektrycznie. Jest to niezwykle ważne w dzisiejszych szczególnie burzliwych czasach, ponieważ dom, który posiada zbyt dużą ilość energii elektrycznej może z łatwością ulec samozapłonowi.
W elektrotechnice tym pojęciem określa się potocznie połączenie jednego punktu obwodu elektrycznego z ziemią, bądź innym podłożem. Ma to zapewnić, jak zapewne czytelnicy się domyślają, maksymalne bezpieczeństwo oraz prawidłową pracę wszystkich elektrycznych urządzeń.
Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów uziemienia. Pierwszy z nich jest zdecydowanie najbardziej powszechnym rodzajem. Mowa oczywiście o uziemieniu ochronnym, które jest połączeniem dostępnych dla dotyku metalowych części z uziomem. Czym jest uziom? Pod tym pojęciem kryje się obiekt o rezystancji, która skoordynowana jest z charakterystyką zwarciowego zabezpieczenia. Celem takiego zastosowania wszystkich elementów jest zapewnienie maksymalnie skutecznej ochrony przeciwpożarowej.
Drugą najpopularniejszą odmianą jest uziemienie funkcjonalne, które określa się również powszechnie mianem roboczego. Uziemia się tutaj określony punkt obwodu elektrycznego. Ma to na celu zapewnienie prawidłowej pracy wszystkich elektrycznych urządzeń zarówno w warunkach zwykłych, jak również zakłóceniowych. Dzięki temu mamy możliwość ochronić bardzo wrażliwe sieci niskiego napięcia.
Wykonanie uziemienia powinno być przeprowadzone przez profesjonalistę, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalistycznych firm.