Innowacja w ochronie srodowiska naturalnego

obudowa iskrobezpiecznaZobacz opis w pdf

Obecnie warunki pracy nie są zbyt korzystne. Pracownicy z wytężeniem czekają na nawet najmniejsze rozwiązanie ich dyskomfortu pracy.

Dedusting systems to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia zarówno ochronę środowiska naturalnego, komfort pracowników i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Dotyczy to szczególnie branży spawalniczej, farmaceutycznej, energetycznej, czy ceramicznej. Praca w tych zakładach charakteryzuje się dużym wydzieleniem pyłów suchych, które wymagają natychmiastowego usunięcia i odpylenia. Pracownicy nieustannie stykają się z różnorodnymi procesami produkcyjnymi, jednak najpoważniejszym z nich jest właśnie zapylenie. Powstaje ono na skutek obróbki wszelkich materiałów produkcyjnych, jak i podczas przesypywania sypkich materiałów pomiędzy podnośnikami. Nawet niewielkie rozmiarami pyły natychmiastowo działają negatywnie na ludzki organizm. Przyczyniają się one do wielu chorób oddechowych człowieka, zmian skórnych oraz chorób zawodowych. Pracownik pracuje z mniejszą wydajnością, co za tym idzie przynosi mniejsze korzyści w postaci zarobków na korzyść zakładu pracy. Człowiek przybywając po kilka godzin dziennie w zanieczyszczonym pyłami powietrzu nie funkcjonuje tak samo poza pracą.
Aby systemy odpylające działały prawidłowo, należy na bieżąco usuwać pył i kontrolować jego emisję do otoczenia. Zakład pracy powinien być zaopatrzony w odkurzacze przemysłowe, które będą niezbędne w momencie nagromadzenia się dużej warstwy pyłu na posadzce, czy na maszynach. Należy pamiętać o szczelności połączeń instalacji, aby pył nie wydostał się na zewnątrz i aby nie wydobyła się iskra. Oferty są bardzo bogate w systemy odpylające, można zakupić zarówno jednostki jednostanowiskowe i duże rozbudowane systemy odpylające. Wszystkie urządzenia charakteryzują się dużym przepływem powietrza oraz wysoką skutecznością filtracji. Przy usuwaniu zanieczyszczeń wykorzystywane są odciągi miejscowe w postaci ssaw, czy okapów. Inwestować w nie powinny miejsca pracy, które chcą ochronić pracowników przed szkodliwymi czynnikami i zagwarantować im właściwą ochronę. W wielu przemysłach instalacje odpylające są niezbędnym wymogiem, określonym zasadami bhp.
Aby stworzyć odpowiednią instalacje należy zwrócić uwagę na rodzaj usług, ilość przerabianego materiału, czy liczby maszyn pracujących.