Frezowanie drogi

Frezowanie to sam z rodzajów obróbki skrawaniem. Polega on na prowadzeniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) a będącego jej częścią narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można tworzyć na dowód koła zębate, czy tworzyć gwinty. W wypadku frezowania narzędzie skrawające porusza się, i materiał obrabiany jest prowadzony. Czasem oraz ostrze skrawające może również układać się i kierować. Obróbka skrawaniem, w ostatnim akurat frezowanie, to drink z podstawowych oddziałów w wielu zakładach produkcyjnych.

 

Obecnie najpowszechniej zaczynane jest frezowanie cnc. Proces ten czyni się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Stanowią obecne obrabiarki sterowane numerycznie, a czyli takie, w których wszystek proces skrawania jest zaplanowany i kierowany komputerowo. Dzięki temu prawdopodobne jest kupowanie bardzo istotnej precyzji obróbki również ofertę frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką i są zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość uzyskania bardzo trudnej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania jest spore znaczenie szczególnie w takich dziedzinach, jak budowa maszyn, gdyż tam istotne jest istotne spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka ma strategiczne znaczenie, obecne we frezowaniu cnc szczególnie cenną rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Sytuację ich zastosowania oraz może liczyć nacisk na dokładność frezowania, ale oprócz tego niezwykle znacząca stanowi ich odporność na ścieranie, szczególnie jeśli frezowanie robi się w twardym materiale. Dlatego też frezy są zbudowane z bardzo trwałych, silnych i niepodatnych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Przynosi to ich dużą żywotność oraz skuteczność obróbki nawet bardzo silnych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to lecz nie tylko wysokiej klasy frezarki cnc i urządzenia skrawające. Nawet najlepsza organizacja na nic się nie przyda, skoro nie będzie jej podawał potrafiący się korzystnie na własnej książki fachowiec. Stąd też we frezowaniu cnc przydatni są wykwalifikowani frezerzy, który dobrze wiedzą dziedzinę obróbki skrawaniem w ogólnym zakresie, a ponadto dobrze zapoznają się w planie technicznym i obsłudze konkretnych maszyn.